קשיי אכילה בגיל הרך

 
 

אחת מהנאות החיים הגדולות הנה האכילה. ידוע כי האופן שבו יאכל ויוזן הילד בראשית חייו ישפיע על חוויות האכילה שלו בהמשך. לעתים, הילד נולד עם קושי שאינו מאפשר לו ליהנות מן האכילה ולא מאפשר להוריו ליהנות מהאכלתו. לרוב קושי זה אינו מאובחן כחלק מבעיות התפתחות כלשהן, דבר המגביר את תחושת התסכול וחוסר האונים של ההורים, המגיעים עד כדי תחושת כישלון המוחמרת מהעדר תמיכה מקצועית מתאימה.

לעיתים מדובר ברגישות יתר בחלל הפה, טונוס שריר לא תקין או אפילו בעיה מבנית קלה. הקושי שיראה הפעוט יכול לצוץ כבר בשלב הניסיון להנקה, או במעבר להזנה בכפית  ואכילת מזון מוצק.
ילד בעל רגישות יתר בחלל הפה, עלול לחוות מזונות חדשים כאיום. ההורים מרגישים באופן טבעי אחראיים בלעדיים על תזונת ילדים, שהכרחית להישרדותו, יחוו מצוקה שעלולה להוביל אותם לנקוט בדפוסי האכלה שגויים שעלולים להשתרש.
           

מיעוט המומחים בתחום הטיפול בבעיות אכילה והאכלה של תינוקות ופעוטות מגביר את תחושת חוסר האונים של ההורים ואת הרגשתם כי אין פתרון לבעיה. המטפל בתחום זה חייב להכיר לעומקם את המנגנונים האנטומיים והפיזיולוגיים המעורבים בפעולת האכילה, כמו גם את התחום המשפחתי, הזוגי והרגשי.

קשיי אכילה בגיל הרך – מכון שיח
   

חשוב לפנות לייעוץ אצל מומחה לטיפול בקשיי אכילה-האכלה מייד כאשר ההורים חשים שמשהו "לא בסדר" בתחום זה, גם אם הם מתקשים להגדיר במדויק מה השתבש.
הטיפול המוצע במכון מבוסס על כינון יחסי אכילה תקינים יחד עם התיחסות תואמת למצבו הפיזיולוגי של הפעוט.

אריאלה פלאוט מעבירה השתלמות מקצועית ברחבי הארץ בתחום, מטעם האגודה הישראלית של קלינאי תקשורת.כתבות ומאמרים

             הטיפול המשולב בקשיי אכילה - האכלה בגיל הרך , שנת 2012

             עקרונות הטיפול הייחודיים של המכון מתוך ירחון "להיות הורים", מרץ 2009, גיליון 128

   

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר