טיפול בקשיי שפה ודיבור

 
 
קלינאי התקשורת הינם המומחים בטיפול בקשיי שפה ודיבור. תחום זה כולל מספר תתי תחומים שלכל אחד מהם מאפיינים משלו. קשיי שפה ודיבור יכולים להופיע החל משלב הילדות המוקדמת ובמקרים מסוימים להיות מזוהים כבר מתחת לגיל שנה. גם אצל מבוגרים מופיעים לעיתים קשיי דיבור הקשורים לצרידות או למצבים נוירולוגיים מסוימים.
 

הקשיים בהם מטפלים קלינאי התקשורת הם:

1. קשיים בהיגוי: שמשמעותם קושי בהפקת צליל הדיבור, קושי בהיגוי של צליל מסוים, זו תהיה הנורה האדומה הראשונה לקושי אפשרי בהמשך.
2. קשיים בשפה: תחום זה כולל הופעה מאוחרת של מילים ראשונות וצירופים, איחור ברכישת מרכיבים של רצף ובעיה בתחומים הדורשות יכולת הפשטה והמשגה מילולית. לעיתים יראו ילדים עם קשיים בשפה גם קשיים בלמידה. מחקרים רבים מדגישים את הקשר בין לקויות שפה ולמידה,קשר בין קשיים בשליפת מילים לקשיי קריאה  ומדגישים את חשיבות הטיפול המוקדם.
3. קשיים בשימוש בקול: קלינאי התקשורת מטפלים באנשים שבשל שימוש לא תקין במנגנון הפקת הקול נתקלים בבעיות של צרידות, איבוד קול, כאבים בעת הדיבור ועוד.
4. קשיים בשטף הדיבור: כולל מרכיבים של גמגום ושל דיבור חטוף.
5. פרגמאטיקה: תחום המדגיש את היכולת של האדם לעשות שימוש תקשורתי מותאם ופונקציונאלי שפה העומדת לרשותו. ילדים ומבוגרים המאובחנים כבעלי קשיי קשר ותקשורת מתקשים במיוחד בתחום זה.

טיפול בקשיי שפה ודיבור – מכון שיח
   

מתי יש לפנות לאבחון קלינאי/ת תקשורת?
בכל פעם שאנו חשים בפער בין המצופה מן הפעוט או הילד בגילו הכרונולוגי לבין יכולת בפועל, יש לפנות לאבחון, על מנת להבין את מקור הקושי ובמידת האפשר להתחיל ולטפל בעניין.
  הגישות שגורסות שאין לטפל מתחת לגיל שלוש שנים הנן מיושנות ולא מקובלות כיום.
           

כתבות ומאמרים

(*)כך תזהו קשיים בדיבור אצל תינוקות וילדים מתוך ירחון "להיות הורים", אוגוסט 2009, גיליון 133

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר